Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα στο ΚΠΕ Λαυρίου!

Οι μαθητές/τριες μας, την Παρασκευή 27-05-2022, στο πλαίσιο του άξονα αξιολόγησης “Σχολείο και Κοινότητα” και υλοποίησης προγραμμάτων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης από το Εργαστήριο Κηπουρικής, παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τίποτα δεν πάει χαμένο» στο ΚΠΕ Λαυρίου (Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία).

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές/τριες μας συνεργάστηκαν μεταξύ τους και με τις υπεύθυνες του ΚΠΕ και συμμετείχαν με ιδιαίτερο ενθουσιασμό στις δραστηριότητες παρασκευής ανακυκλωμένου χαρτιού και παραγωγής φυτοχώματος (κομπόστ) με ανακύκλωση οργανικών υπολειμμάτων του σπιτιού και του κήπου. Παρατήρησαν οργανισμούς που διευκολύνουν την κομποστοποίηση, φύτεψαν χρησιμοποιώντας το κομπόστ και ενημερώθηκαν για τον διαχωρισμό των απορριμμάτων και τους τρόπους προστασίας του περιβάλλοντος, μέσα από τη μείωση των απορριμμάτων, την επαναχρησιμοποίηση και την ανακύκλωσή τους.

Μέσα από βιωματικές και συνεργατικές μεθόδους το εξαιρετικό αυτό εκπαιδευτικό πρόγραμμα ενθουσίασε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες. Μια δράση εξωστρέφειας και συνεργασίας της σχολικής μονάδας με φορείς υποστήριξης του εκπαιδευτικού της έργου.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί για τον άξονα αξιολόγησης «Σχολείο και Κοινότητα»: Σαλάκου Γ. (ΠΕ88.01), Γεντεκάκη Ε. (ΠΕ 78), Ελευθεριάδου Α. (ΠΕ 30), Τριχώνα Δ. (ΠΕ 25).