Eργαστήριο Αυτόνομης Διαβίωσης

Σ’ ένα χώρο που μοιάζει με σπιτική κουζίνα, λειτουργεί το εργαστήριο Μαγειρικής-Ζαχαροπλαστικής και Αυτόνομης Διαβίωσης του σχολείου μας.
Οι μαθητές διδάσκονται τους κανόνες υγιεινής και ασφάλειας των τροφίμων, εξασκούνται στην ανάπτυξη των λεπτών δεξιοτήτων τους, καθώς και στη χρήση των εργαλείων, σκευών και ηλεκτρικών συσκευών μιας κουζίνας.
Εφαρμόζοντας τις αρχές που διέπουν την πυραμίδα της μεσογειακής διατροφής τα παιδιά μαθαίνουν πώς να παρασκευάζουν ροφήματα, φαγητά και γλυκά που να είναι υγιεινά και να ανταποκρίνονται στις καθημερινές τους ανάγκες.
Επίσης μέσω της βιωματικής άσκησης, μαθαίνουν για την ατομική τους υγιεινή (πλύσιμο δοντιών, προσώπου, χεριών), για την οργάνωση και καθαριότητα του προσωπικού τους χώρου καθώς και διάφορες οικιακές εργασίες (πλύσιμο, σιδέρωμα, ράψιμο κουμπιών κ.τ.λ.)
Ένας από τους κύριους στόχους του εργαστηρίου είναι όσοι το παρακο-λουθούν να μπορέσουν, αρχικά να αυτονομηθούν και στη συνέχεια να καλλιεργήσουν και να αποκτήσουν τις απαραίτητες δεξιότητες με τι οποίες θα μπορούν να διεκδικήσουν μία θέση στην αγορά εργασίας, αλλά και θα προσφέρουν ποιότητα στην προσωπική τους ζωή.