Εργαστήριο Κηπουρικής

Το εργαστήριο κηπουρικής, μέσω βιωματικής διδασκαλίας, έχει στόχο την εκμάθηση μεθόδων καλλιέργειας του εδάφους στους μαθητές και των τρόπων μέσω των οποίων αυτό επιτυγχάνεται .

Στο εργαστήριο οι μαθητές αναπτύσσουν δεξιότητες και ικανότητες σχετικές με τα φυτά και το περιβάλλον τους . Γνωρίζουν την αρμονική σχέση ανθρώπου – φύσης καθώς και τις αλληλεπιδράσεις τους .

Η διδασκαλία είναι όπου δύναται, εξατομικευμένη. Ταυτόχρονα, δημιουργούνται οι προϋποθέσεις για ομαδική συνεργασία των μαθητών . Ιδιαίτερη βαρύτητα δίνεται στην ανάπτυξη της αυτενέργειας του κάθε μαθητή με στόχο την ενίσχυση της αυτονομίας του και την εξέλιξή του σε µία ολοκληρωμένη προσωπικότητα και σε ισότιμο µέλος στην κοινωνία .

Η ανακαλυπτική και η βιωματική είναι οι κύριες μορφές διδασκαλίας, οι οποίες υποστηρίζουν τις πρακτικές γνώσεις που κατακτούνται κι έχουν άμεση σύνδεση και εφαρμογή στην καθημερινή ζωή .

Τα μαθήματα γίνονται στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο του εργαστηρίου, στον κήπο και στο θερμοκήπιο .

Στόχοι των εργαστηριακών μαθημάτων είναι οι μαθητές να:

• αναγνωρίζουν και να ταξινομούν φυτικά και ανθοκομικά προϊόντα,
  • εξοικειωθούν με τον τρόπο παραγωγής, καλλιέργειας και συντήρησης αυτών,
  • αναγνωρίζουν και να χρησιμοποιούν με ασφάλεια τα εργαλεία και τα μηχανήματα που χρειάζονται
  • αποκτήσουν δεξιότητες και λεπτές κινήσεις με διάφορες κατασκευές καθώς και αυτοπεποίθηση, αυτογνωσία ότι μπορούν να παράγουν προϊόντα .

Το εργαστήριο περιλαμβάνει τις εξής δραστηριότητες:

• Καλλιέργεια ετήσιων και πολυετών φυτών .
  • Πολλαπλασιασμό φυτών με σπόρο, μόσχευμα, βολβό κ.ά.
  • Καλλιεργητικές εργασίες που αφορούν φροντίδες για την ανάπτυξη και συντήρηση φυτών στον κήπο και στο θερμοκήπιο . Όπως: πότισμα, σκάλισμα, στήριξη, κλάδεμα κ.ά.
  • Διαμόρφωση μικρού λαχανόκηπου και καλλιέργεια εποχικών κηπευτικών.
  • Συντήρηση εργαλείων και μηχανημάτων του εργαστηρίου.
  • Καλλιεργητικές εργασίες που αφορούν συντήρηση ανθοκομικών φυτών, θάμνων και δέντρων στον κήπο.
  • Παρασκευή κομπόστ.