Επίσκεψη σε φυτώριο!

Στο πλαίσιο του άξονα αξιολόγησης της σχολικής μονάδας «Σχολείο και Κοινότητα» και των Περιβαλλοντικών Προγραμμάτων, που πραγματοποιούνται από το Εργαστήριο Κηπουρικής, πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 10-05-2022 εκπαιδευτική επίσκεψη σε φυτώριο της περιοχής.

Οι μαθητές/τριες περιηγήθηκαν στα ανθισμένα μονοπάτια του φυτωρίου, με στόχο να παρατηρήσουν από κοντά, να μυρίσουν και να αγγίξουν διάφορα φυτά (φραουλιές, αρωματικά, ανθοκομικά, ελιές), κάνοντας βίωμα την επαφή με το περιβάλλον.

Επίσης, ενημερώθηκαν από τους γεωπόνους για τον τρόπο που πολλαπλασιάζονται τα φυτά και προμηθεύτηκαν φραουλιές, αρωματικά φυτά και πολυετή ανθοφόρα για να τα φυτέψουν στον κήπο του σχολείου, να μάθουν την φροντίδα τους και να ομορφύνουν τον χώρο.

Μια δράση που καλλιεργεί με βιωματικό τρόπο τις προεπαγγελματικές δεξιότητες των μαθητών/τριών, την επικοινωνία και την κοινωνικοποίηση τους και ενισχύει την εξωστρέφεια της σχολικής μονάδας και τη σύνδεση της με την τοπική κοινότητα.

Ευχαριστούμε για τη φιλοξενία!

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί για τον άξονα αξιολόγησης «Σχολείο και Κοινότητα»: Σαλάκου Γ. (ΠΕ88.01), Γεντεκάκη Ε. (ΠΕ 78), Ελευθεριάδου Α. (ΠΕ 30), Τριχώνα Δ. (ΠΕ 25).