Ταυτότητα σχολικής μονάδας

Το ΕΕΕΕΚ ΝΤΑΟΥ ΠΕΝΤΕΛΗΣ – ΡΑΦΗΝΑΣ έχει 70 μαθητές με διάγνωση διάχυτης αναπτυξιακής διαταραχής, νοητικής υστέρησης και σύνθετων συναισθηματικών, γνωστικών και κοινωνικών δυσκολιών. Στο ΕΕΕΕΚ λειτουργεί Εργαστήριο Αυτόνομης Διαβίωσης καθώς και Εργαστήριο Γεωπονίας-Τροφίμων-Περιβάλλοντος.
Επίσης, πραγματοποιούνται τα μαθήματα της Γενικής Παιδείας και παρέχεται διεπιστημονική στήριξη από Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό των εξής ειδικοτήτων: Ψυχολόγου, Κοινωνικού Λειτουργού, Εργοθεραπευτή, Λογοθεραπευτή και Σχολικού Νοσηλευτή.
Η σχολική μονάδα βρίσκεται στην περιοχή της Ραφήνας, εντός των ορίων του Κέντρου Υγείας Ραφήνας – Πικερμίου και στεγάζεται σε δύο κτίρια του πρώην Παιδοψυχιατρικού Νοσοκομείου Αθηνών. Διαθέτει Κήπο, Θερμοκήπιο και Γήπεδο μπάσκετ στους εξωτερικούς χώρους.
Το μαθητικό δυναμικό προέρχεται από περιοχές της ευρύτερης Ανατολικής Αττικής όπως Λαύριο, Ωρωπός, Γέρακας κτλ. Οι μαθητές εγγράφονται στο ΕΕΕΕΚ με απολυτήριο από Ειδικά Δημοτικά ή από Δημοτικά με γνωμάτευση για παραπομπή σε ΕΕΕΕΚ από το αρμόδιο ΚΕΔΑΣΥ. Ένα ποσοστό μαθητών κάθε σχολικής χρονιάς προέρχεται από δομές εφήβων παιδοψυχιατρικές.
Κατά τη σχολική χρονιά 2021-2022 τηρήθηκαν, απαρέγκλιτα, τα υγειονομικά πρωτόκολλα όπως αυτά ορίζονται από τις αρμόδιες αρχές σχετικά με την πανδημία covid19.