‘Πράσινη’ διαχείριση φυτικών υπολειμμάτων

Στο πλαίσιο του άξονα αξιολόγησης «Σχολείο και Κοινότητα», και του Εργαστηρίου Κηπουρικής, πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 9 Δεκεμβρίου 2021, σε συνεργασία με την Υπηρεσία Πρασίνου-Περιβάλλοντος του Δήμου Ραφήνας-Πικερμίου, η δράση «‘Πράσινη’ διαχείριση φυτικών υπολειμμάτων».
     Η δράση καλλιεργεί με άμεσο και βιωματικό τρόπο την έννοια της κυκλικής οικονομίας στο σχολικό κήπο, ευαισθητοποιεί σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος, αναπτύσσει την αλληλεπίδραση, ενθαρρύνει τη συμμετοχή  και ενισχύει τις προεπαγγελματικές δεξιότητες των μαθητών, μέσα από καλές πρακτικές (τεχνικές κλαδέματος, κομποστοποίηση, γεωργικά εργαλεία και μηχανήματα). Επίσης, ενισχύει τη σύνδεση του σχολείου με την κοινότητα.
     Η πραγματοποίηση της δράσης έγινε με τη χρήση του θρυμματιστή κλαδιών (κλαδοτεμαχιστή) που μεταφέρθηκε, από την Υπηρεσία Πρασίνου του Δήμου, στον κήπο του σχολείου. Οι μαθητές παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον το κλάδεμα των δέντρων, συμμετείχαν στη μεταφορά των κλαδιών στον χώρο θρυμματισμού τους και ενθουσιάστηκαν με τον τρόπο που ο κλαδοτεμαχιστής μετέτρεψε το μεγάλο όγκο από τα ‘άχρηστα’, πράσινα υπολείμματα του κλαδέματος σε πριονίδι. Το θρυμματισμένο φυτικό υλικό (πριονίδι), που προέκυψε από τον κλαδοτεμαχιστή, μεταφέρθηκε στον κομποστοποιητή του σχολείου, όπου σε λίγους μήνες το παραγόμενο κομπόστ θα χρησιμοποιηθεί ως λίπασμα για τα φυτά του λαχανόκηπου.
     Η δράση αυτή αποτελεί παράδειγμα ορθής πρακτικής για τη διαχείριση ‘πράσινων’ υπολειμμάτων (κλαδιά, φύλλα, ξερά χόρτα) στους αστικούς κήπους.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί για τον άξονα αξιολόγησης «Σχολείο και Κοινότητα»: Σαλάκου Γ. (ΠΕ88.01), Γεντεκάκη Ε. (ΠΕ 78), Ελευθεριάδου Α. (ΠΕ 30), Μουργκάση Β. (ΠΕ 80), Τριχώνα Δ. (ΠΕ 25).