ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΑ

Ο Γενικός σκοπός της διδασκαλίας των Εικαστικών στα Εργαστήρια Ειδικής Επαγγελµατικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ε.Ε.Ε.ΕΚ.) είναι να γνωρίσει ο µαθητής τις Εικαστικές τέχνες και να εµβαθύνει σ’ αυτές µέσα από την ευρύτερη δυνατή εργαστηριακή δραστηριότητα έρευνας και δηµιουργίας εικαστικών έργων, αλλά και µέσα από τη γνώση και την κατανόηση της Τέχνης, ώστε να καλλιεργήσει ο µαθητής την προσωπική του αισθητική έκφραση και ευαισθησία του Ωραίου στη φύση και στη ζωή ως δηµιουργός και ως θεατής. Ειδικότερα µε το µάθηµα των Εικαστικών επιδιώκεται να αναπτυχθεί η δηµιουργικότητα του µαθητή, η παραγωγή καλλιτεχνικού έργου και η συµµετοχή του στις εικαστικές τέχνες. Επίσης να γνωρίσει ο µαθητής και να χρησιµοποιήσει όλα τα υλικά, τα µέσα, τις τεχνικές και τα εργαλεία σε ποικίλες µορφές καθώς και να καλλιεργηθεί η ευαίσθητη ανταπόκριση, η κατανόηση, η κριτική προσέγγιση και η ανάλυση του εικαστικού έργου, αλλά και του φαινοµένου της Τέχνης γενικότερα. Ο μαθητής καλείται να  κατανοήσει την πολιτιστική διάσταση και τη συµβολή της Τέχνης στον Πολιτισµό µέσα στο χρόνο αλλά και να  κοινωνικοποιηθεί ο μαθητής µέσα από οµαδοσυνεργατικές εργασίες.