ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ

Η Κοινωνική Υπηρεσία (Κοινωνική Λειτουργός) είναι ο συνδετικός κρίκος μεταξύ μαθητών και των οικογενειών τους.

Οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να απευθύνονται στην Κοινωνική Υπηρεσία για οποιοδήποτε πρόβλημα τους απασχολεί: προσωπικό, οικογενειακό, διαπροσωπικών σχέσεων, σε ατομικό επίπεδο.

Η κοινωνική υποστήριξη περιλαμβάνει:

• παρακολούθηση του κοινωνικοοικογενειακού προφίλ
  • συνεργασία και ενημέρωση γονέων και κηδεμόνων
  • ανάπτυξη προγραμμάτων ευαισθητοποίησης της κοινής γνώμης
  • παρακολούθηση της κοινωνικής εξέλιξης των μαθητών
  • συνεργασία με αρμοδίους φορείς της ευρύτερης κοινότητας, δημόσιους και ιδιωτικούς, για την αντιμετώπιση προβλημάτων που προκύπτουν στο οικογενειακό περιβάλλον των μαθητών.
  • συνεργασία με επιχειρήσεις για  να επιτευχθούν χορηγίες, για τις ανάγκες μαθητών

Στην Κοινωνική υπηρεσία του σχολείου μας, απασχολείται 1 Κοινωνική Λειτουργός που καλείται να ανταποκριθεί στις ανάγκες των μαθητών/τριών και των οικογένειών τους.