Επίσκεψη στο Κοινωνικό Παντοπωλείο

Στο πλαίσιο του άξονα αξιολόγησης «Σχολείο και Κοινότητα», μαθητές/τριες του σχολείου μας, την Πέμπτη 14-04-2022, πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Ραφήνας-Πικερμίου.
Στόχος της επίσκεψης ήταν να δραστηριοποιηθούν οι μαθητές/τριες, με βιωματικό τρόπο, ως ενεργοί πολίτες και να καλλιεργήσουν τις αξίες του εθελοντισμού, της αλληλεγγύης και της κοινωνικής προσφοράς. Επιπλέον, στόχος ήταν το άνοιγμα και η σύνδεση του σχολείου με την κοινωνία.
Στο Κοινωνικό Παντοπωλείο προσφέρθηκαν προϊόντα που καλλιέργησαν οι μαθητές/τριες στον λαχανόκηπο του Εργαστηρίου Κηπουρικής (διάφορα λαχανικά και γλαστράκια με αρωματικά φυτά). Παράλληλα, στο πνεύμα των εορτών του Πάσχα, δημιούργησαν και προσέφεραν κάρτες με Πασχαλινές Ευχές. Οι υπεύθυνες της Δομής ενημέρωσαν τους μαθητές/τριες μας για το έργο του Κοινωνικού Παντοπωλείου, τη διαδικασία συλλογής και τον τρόπο διανομής των αγαθών που προσφέρονται στις οικονομικά αδύναμες οικογένειες του Δήμου.
Κατά την πραγματοποίηση της εκπαιδευτικής δράσης, οι μαθητές/τριες ανέπτυξαν πνεύμα συνεργασίας, ανέλαβαν ρόλους, επικοινώνησαν, κινητοποιήθηκαν και με ιδιαίτερη ευαισθησία και αγάπη προσέφεραν τα προϊόντα που καλλιέργησαν και τις κάρτες που δημιούργησαν.
Η επίσκεψη υπήρξε μια πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία για μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς. Ευχαριστούμε θερμά τις υπεύθυνες του Κοινωνικού Παντοπωλείου για την υποδοχή και την ενημέρωση.
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί για τον άξονα αξιολόγησης «Σχολείο και Κοινότητα»: Σαλάκου Γ. (ΠΕ88.01), Γεντεκάκη Ε. (ΠΕ 78), Ελευθεριάδου Α. (ΠΕ 30), Τριχώνα Δ. (ΠΕ 25).